18.03.2021

Jak dbać o materac?

Materac może  służyć nam przez kilka, a nawet kilkanaście lat, zachowując swą funkcjonalność pod warunkiem, że będziemy go właściwie chronić i pielęgnować.

Regularne wietrzenie mieszkania oraz  częsta zmiana pościeli to nie wszystko. Bardzo często zapominamy o najważniejszym elemencie, na którym spędzamy 1/3 naszego życia, a przecież zdrowy sen to podstawa naszego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia!

Jak dbać o materac?

Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu materaca. Nigdy nie kładźmy go bezpośrednio na podłodze! Tak ułożony materac blokuje wentylację, co prowadzi do gromadzenia wilgoci, która sprzyja rozwojowi grzybów, bakterii i roztoczy. Nagromadzone alergeny mogą powodować katar, kaszel a nawet ból głowy.

 

Kolejną, bardzo ważną czynnością jest regularne wietrzenie sypialni. Dostarczanie świeżego powietrza, nie tylko wpływa na nasze samopoczucie,  pozwala pozbyć się wszelkich mikroorganizmów, które gromadzą się na pościeli i wnikają do materaca.

Codziennie na naszym materacu gromadzi się kurz, włosy oraz naskórek, dlatego regularne odkurzanie- co najmniej raz w miesiącu, pozwoli zachować czystość. Można również stosować materace nawierzchniowe oraz ochraniacze na materac, które zapewnią większą higienę i przedłużą utrzymanie czystości materaca głównego.

Większość materacy,  posiada pokrowiec wykonany z hipoalergicznych materiałów. Niemniej jednak należy go regularnie prać. Zdjęcie pokrowca umożliwia zamek rozdzielny. Ważnym jest, aby tę czynność wykonać w warunkach i temperaturze określonych w dołączonej instrukcji. Zaleca się również zdjęcie pokrowca podczas wietrzenia materaca, co poprawia efekt odparowania nagromadzonej wilgoci oraz cyrkulacji powietrza.

Materac można również dezynfekować. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które pozwalają na skuteczne pozbycie się mikroorganizmów oraz miejscowych zabrudzeń.

Dbajmy o materac, o sen oraz nasze samopoczucie. Regularna pielęgnacja sprawi, że będzie służył nam wiele lat, odwdzięczając się jakością i komfortem snu.