28.01.2021

Spokojny i komfortowy sen to podstawa zdrowego stylu życia

Badania pokazują, że ponad połowa z nas  uskarża się na problemy z kręgosłupem i bólem pleców. Zła jakość snu ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie i samopoczucie w ciągu dnia, dlatego bardzo ważne jest jak i na czym śpimy.

Zakup odpowiedniego materaca nie jest taki prosty! To indywidualna kwestia każdego z nas. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, podpowiemy, jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze.

Na miarę Twoich potrzeb

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest rodzaj i twardość materaca.

Kręgosłup przybiera naturalne, lekkie wygięcie w kształcie litery S w pozycji „na wznak” oraz linii prostej w pozycji „na boku”. Zapewnia właściwe krążenie krwi oraz nie obciąża kręgosłupa.

Przy materacu zbyt twardym ucisk mięśni powoduje zły przepływ krwi w organizmie, powodując drętwienie. Mięśnie zamiast regenerować się podczas snu wystawione są na ciągłą pracę.

Zbyt miękki materac powoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, a każda zmiana ułożenia to dodatkowe obciążenie. Takie ułożenie wywiera ogromny nacisk na dyski kręgowe uniemożliwiając ich regenerację.

To, jaki mamy kręgosłup oraz w jaki sposób układamy się do snu, ma ogromny wpływ na wybór twardości materaca. Nie mniej ważnym czynnikiem jest nasza waga, która determinuje, w jaki sposób materac będzie się zużywał, jaki będzie miał ucisk i wsparcie na poszczególne partie naszego ciała.

H1- miękki    H2- średnio miękki     H3- średnio twardy     H4- twardy

Niestety mylnym przeświadczeniem jest krążąca opinia, że osoby, które mają problem z kręgosłupem powinny wybrać materac o podwyższonym stopniu twardości. Pamiętajmy, że gwarantem dobrego i zdrowego snu jest materac, który odpowiednio dopasowany  do kształtu ciała, właściwie wspiera kręgosłup, a to nie ma nic wspólnego z jego twardością.

Rodzaje materacy

Jednymi z najpopularniejszych na rynku są materace bonnelowe, które pojawiły się już ok lat 30. ubiegłego wieku. Oczywiście te, które dzisiaj znajdziemy w ofercie cechuje bardziej zaawansowana technologia, dająca możliwość wyboru ilości sprężyn, ich rozmieszczenia oraz ilości warstw.

 

Na zdjęciu: Materac bonellowy STANDARD, Materac bonellowy STANDARD KOKOS,

W kolekcji WERNIGHT sprężyny bonnelowe mają kształt klepsydry i charakteryzują się sprężystością progresywną. Im większy nacisk tym większy stawiają opór. Jeśli nacisk jest mniejszy, sprężyna bonnelowa stawia mały opór, przez co taki materac będzie odpowiedni dla osób o różnej wadze. Mata kokosowa dodatkowo usztywnia materac oraz zwiększa wentylację w jego wnętrzu.

Wśród materacy sprężynowych najpopularniejsze obecnie są materace kieszeniowe, w których sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach, przez co mogą działać niezależnie od siebie, dopasowując się do pozycji wypoczywającego. Nowoczesne materace kieszeniowe posiadają kilka stref twardości, co pozwala na dostosowanie odpowiedniego wsparcia dla poszczególnych partii naszego ciała.

Na zdjęciu: Materac POCKET PLUS, Materac GRAND PRIME, Materac UNIQUE SILVER

Kolejnym rodzajem materacy, cieszącym się ogromną popularnością są materace piankowe. Pamiętajmy, że pianka piance nie równa. Materace piankowe różnią się rodzajem materiału, który je wypełnia. Może to być pianka poliuretanowa, wysokoelastyczna, termoelastyczna, pianka eco, która ulega biodegradacji i wiele, wiele innych. Technologia produkcji materacy piankowych jest stale udoskonalana a te wykonane z materiałów nowej generacji są znakomitej jakości. Na szczególną uwagę zasługuje pianka termoelastyczna, która jest jedną z najlepszych, stosowanych w materacach piankowych. Jej ogromną zaletą jest to, że pod wpływem temperatury idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Tego rodzaju piankę szczególnie zaleca się osobom, które mają problemy z kręgosłupem.

Na zdjęciu: Materac GRAND PLUS, Materac LIVE PLUS, Materac SPA II
zobacz w naszym sklepie:

Lateks to kolejny materiał, który bardzo często wykorzystywany jest do produkcji materacy. Oprócz idealnego komfortu i dokładnego dopasowania do ciała, materace wykonane z lateksu są bardziej sprężyste, mają właściwości chłodzące oraz antybakteryjne, dlatego rekomendowane są alergikom. W materacach wielowarstwowych, lateks stosuje się w ich górnej części.

Na zdjęciu: Materac LIVE LATEKS, Materac MAGIC ENJOY, Materac COMFORT FULL

Pokrowiec – ważna rzecz!

Nie mniej ważny od materaca jest pokrowiec, który zabezpiecza go przed wnikaniem zanieczyszczeń. Pokrowce wyposażone w dodatkowe właściwości, pozwalają redukować ilość bakterii i roztoczy. Jedną z najważniejszych cech pokrowca jest możliwość  prania lub wymiany na nowy. Istotnym jest również to, aby pokrowiec był wykonany z miłej w dotyku tkaniny o podwyższonym stopniu wentylacji.

Pokrowce nasączone olejkami eterycznymi poprawiają jakość snu, te z jonami srebra mają antybakteryjne właściwości i zalecane są alergikom, pokrowce Bamboo- dedykowane są wszystkim, którzy cenią  sobie materiały wykonane z naturalnych, hipoalergicznych włókien bambusa. Niektóre pokrowce mają wszyte dodatkowe włókna  klimatyzujące. Wstawki z materiału 3D poprawiają wentylację powietrza, zapewniając suchość w środku materaca, co hamuje rozwój bakterii i roztoczy.

Razem czy osobno?

Jaki materac wybrać dla dwojga? Przed takim dylematem stoi niejedna para, zwłaszcza kiedy waga jednego partnera znacznie różni się od drugiego, albo jedna osoba preferuje twardy a druga miękki materac. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup materaca kieszeniowego, którego sprężyny działają niezależnie. Innym rozwiązaniem jest zakup dwóch pojedynczych materacy o różnej twardości, ale tych samych parametrach związanych z szerokością i wysokością. Materace można połączyć wspólnym materacem nawierzchniowym- topperem.

Na zdjęciu: Top GEL TOUCH, Top CITY, Top MADRAS

Jak prawidłowo dbać o materac?

Materaca nie należy kłaść bezpośrednio na podłodze ze względu na brak wentylacji. Powinien być ułożony na odpowiednio dopasowanym stelażu.  Między materacem a stelażem zaleca się stosowanie specjalnego ochraniacza, który stanowi barierę przed bezpośrednim oddziaływaniem listew. Dla zapewnienia lepszej higieny i dłuższego utrzymania czystości, warto zaopatrzyć się w ochraniacz na materac lub zakupić dodatkowy materac nawierzchniowy- topper, który nie tylko chroni przed ewentualnymi zabrudzeniami, ale również zwiększa komfort wypoczynku. Materac należy co 3 miesiące odwracać w płaszczyźnie horyzontalnej i wertykalnej. Zabieg ten pozwala uniknąć jego deformacji, spowodowanej stałym uciskiem tych samych miejsc.

 

Pamiętajmy, że prawidłowo dobrany, użytkowany i pielęgnowany materac to inwestycja na kilka lub kilkanaście lat!