Powstanie stylu industrialnego było konsekwencją upadku wielu fabryk w czasach wielkiej recesji lat 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i wynikało z potrzeby zagospodarowania dużych powierzchni produkcyjnych i magazynowych.
Ogromny potencjał opuszczonych warsztatów odkryli artyści, dla których stały się atrakcyjną przestrzenią do tworzenia zupełnie nowego kierunku w architekturze wnętrz. Już w latach 60. nowojorska dzielnica SoHo była opanowana przez awangardowych twórców, którzy przekształcali podupadłe fabryki na swoje pracownie, mieszkania i sale wystawowe.
Do Polski moda na styl industrialny dotarła w latach 90. gdzie śladem nowojorskich poprzedników, opustoszałe fabryki zaczęto zmieniać w powierzchnie mieszkalne- lofty, centra handlowe, restauracje i puby. Obecnie lofty należą do jednych z najdroższych apartamentów.
Jeżeli marzymy o wprowadzeniu do swojego wnętrza klimatycznej, industrialnej przestrzeni możemy zaaranżować swoje mieszkanie, wyposażając je w typowe dla tego kierunku meble, dekoracje ścienne oraz oświetlenie.
Styl industrialny cechuje się prostotą i minimalizmem. Biel, szarości i czerń to idealna paleta kolorów. Uzupełniona metalicznymi i drewnianymi dodatkami, podkreśli efekt loftowej aranżacji.
Urządzając wnętrze w stylu industrialnym nie możemy zapomnieć o metalu, który wcześniej pojawiał się m.in. w postaci niezamaskowanej instalacji lub odsłoniętych rur. Dzisiaj tę cechę przejęły meble, których metalowa konstrukcja podkreśla loftowy charakter wnętrza. Wzornictwo mebli ma być proste i funkcjonalne z możliwością łatwego dopasowania. Wykończone surowym drewnem lub kamieniem meble, wprowadzą do mieszkania nutkę industrialnego charakteru.
Bardzo ważną rolę w industrialnym wnętrzu stanowi oświetlenie, które musi idealnie współgrać ze stylistyką pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się lampy stylizowane na przemysłowe, surowe formy reflektorów lub nieosłonięte żarówki z widocznymi przewodami.
Jeżeli wnętrze wyda nam się zbyt surowe, jedną ze ścian możemy wykończyć cegłą oraz dodać kilka elementów w żółtym lub pomarańczowym kolorze. Odbijające się od nich światło stanie się cieplejsze a pomieszczenie bardziej przytulne. Niezawodne w ocieplaniu wnętrza są rośliny. Egzotyczne liście monstery i filodendrona z pewnością staną się oryginalnym elementem aranżacji.
Bądźmy otwarci i dajmy ponieść się fantazji. Nie bójmy się łączyć ze sobą różnych materiałów: szkła, metalu, drewna i betonu. Przeplatajmy stare przedmioty z nowymi i nie poddawajmy się rutynie a nasze wnętrze będzie wyjątkowe, modne i intrygujące.